Araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha mantıklı? (2022)

Araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha mantıklı? (2022)
Son yıllarda araç fiyatları iyice artmış durumda. Fiyatların artması ikinci el satışları da olumsuz etkiliyor. Çünkü artık ikinci el araç almak isteyenlerin de çok ciddi fiyatları gözden çıkarması gerekiyor. Aracı satın almakla birlikte elbette masraflar bitmiyor. Bu yazıda araç kiralamanın avantajlarından bahsedeceğiz.

Araçların günümüz yaşantısında bir lüksten ziyade ihtiyaç olduğunu kabul etmek gerek. Özellikle İstanbul gibi dev bir şehirde yaşıyorsanız bir yerden bir yere ulaşım sağlamak çok zor oluyor. Bu durumda karşımıza iki farklı seçenek çıkıyor; satın almak veya araç kiralamak. Firmalar genellikle araç satın almak yerine kiralama yapmayı tercih ediyor. Çünkü şirketten toplu para çıkışı olmasındansa aylık net bir rakam ödemek şirketler açısından çok daha avantajlı oluyor. Ayrıca bu sayede araçların bakımlarına ayrı harcama yapmıyor, yüklü vergiler ödemiyor ve eskimiş araçlarla uğraşmak zorunda kalmıyor. 

Şirketler için durum böyleyken aslında şahıslar için de durum farklı değil. Sıfır veya ikinci el araç alanlar motorun hacmine göre motorlu taşıtlar vergisi ödüyor, aracın kasko ve sigorta ödemelerini yapıyor ve düzenli olarak aracın bakım masraflarını karşılamak durumunda kalıyor. Ayrıca kaza durumunda da zorluklar yaşayan araç sahipleri, satın aldığı aracı birkaç sene sonrasında elden çıkarmak istediğinde de kayıp yaşıyor.

Araç kiralama, araç satın almanın tüm bu dezavantajlarını birer artıya dönüştürüyor. Araç kiralayanlar bakım maliyetiyle karşılaşmıyor. Çünkü araçların bakımları bizim tarafımızdan yapılıyor. Eğer bakım gerektiği esnada araç müşterideyse söz konusu araç bakıma alınıyor ve müşteriye anında aynı gruptan bir araç teslim ediliyor. Müşteri isterse bakım tamamlandığında önceki aracı geri alabiliyor veya mevcut aracı kullanmaya devam ediyor. Kaskolu olan rent a car araçları kaza durumunda da müşteriye masraf çıkartmıyor. Araçlarımız içerisinde 2 seneden eski araç bulunmuyor ve her yıl yeni araçlar alınıyor. Dolayısıyla müşteriler her araç kiraladığında en yeni araçlardan birini kullanıyor. Aracı satıp üst model bir araç almak için cep yakan ücretler ödemektense sadece başka bir araç kiralaması yeterli oluyor. Müşteriler aracı satın almayıp kiraladığı için yüksek vergileri ödemekten de kurtulmuş oluyor. Tüm bu kriterler göz önüne alındığında araç satın almaktansa araç kiralamanın daha mantıklı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. 
Whatsapp Telefon