Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış Lastiği Takmak Neden Önemli?

Ülkemizde 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu kış lastiği uygulaması bulunmaktadır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları zorunlu hale getirilmiş ve kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, Kanunun 65/A maddesinde belirlenen para cezasının kesileceği belirtilmiştir. Yolculuğun güvenliği ve trafik kazalarının önlenmesi amacıyla başlatılan bu uygulama HeeyCar tarafından da titizlikle takip edilmekte ve tüm araçlarımız için lastik değişimleri zamanında yapılmaktadır.

Kış lastikleri özel olarak geniş sırtları olan sırt kauçuğundan üretilir ve özel desen ve diş kalınlıklarıyla aracınızın kar ve buzlu yollarda yola daha iyi tutunmasını sağlar. Bazı kış lastiklerinde ise yol tutuşunu artıran özel çiviler kullanılır. Bu çiviler özellikle buzlanma olduğunda aracın kaymasını engelleyerek güvenli bir sürüş deneyimi sağlar. 

Araç kullandığınız bölgedeki kar kalınlığına göre, aracınızda kış lastiği bulunsa bile zincir kullanmanız gerekebilir. Kış lastiği, zincir kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Zincir takma işlemi; kullanılacak zincir türüne göre değişse de zaman alan ve zor bir işlem olduğundan genellikle ihmal edilir. Ancak zincir zorunluluğu olan bölgelerde zincir takmamanın da cezası bulunmaktadır. Bu durumda doğru olan aracın dört lastiğine de zincir takmak olmalıdır. Bu sayede boşta kalan tekerlerin kayması da engellenmiş olur. Aracınızda iki zincir olması durumunda ise çekişin olduğu yöndeki iki lastiğe takılmalıdır. Önden çekişli araçlarda ön iki tekere takılması, arkadan itişli araçlarda ise arka iki lastiğe uygulanması doğru olacaktır.

HeeyCar Olarak Kışa Hazırız!

Güvenliğiniz bizim için önemlidir. HeeyCar üzerinden yaptığınız rezervasyonlarda zincir ihtiyacınızı belirtmeniz durumunda zinciriniz ücretsiz olarak verilecektir. Ayrıca Lastik değişim tarihleri çerçevesinde araçların kış lastiğine geçişi de sorumluluklarımız arasındadır. 

Araçlarımızda mevsim normallerine uygun, mevsimlik, yazlık ve kışlık uygun lastiklerin olduğunu bilmenin huzuruyla sevdiklerinizi yanınıza alarak yola çıkabilirsiniz. Ancak yine de mevsim koşullarının ve kuralların belirttiği hız sınırlarını aşmamanız, fren ve takip mesafelerini aklınızdan çıkarmamanız gerektiğini hatırlatalım..

Dört mevsim, 12 ay Türkiye’nin güzelliklerini keşfetmeniz için yollar sizi bekliyor.

Güvenli yolculuklar…


Whatsapp Telefon