Yıllık Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?

Yıllık Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?
Yıllık araç kiralama, şirketler başta olmak üzere bireysel müşterilerin de sıkça tercih ettiği kiralama şekillerinden biridir. Bu şekilde yıllık araba kiralamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Hatta araba satın almaktansa, yıllık oto kiralama maliyet anlamında çok daha mantıklı bir tercih olacaktır. Bu yazımızda yıllık araç kiralamanın neden çok daha avantajlı olduğunu ve yıllık araç kiraladığınız takdirde nasıl bir tasarruf yapacağınızı tüm yönleriyle ele alacağız. 

Yıllık Araç Kiralamak Neden Avantajlı?

Daha önce yazdığımız yazmızda araç kiralamanın mı yoksa satın almanın mı daha mantıklı olacağını sizlere nedenleriyle anlatmıştık. Araç kiralamanın, satın almaya göre daha mantıklı bir tercih olduğunu her yönden ortaya koymuştuk. Şimdi ise yıllık araç kiralamanın detaylarını anlatacağız. Bildiğiniz üzere araç kiralama sisteminde kiralama süreci ne kadar uzarsa fiyat da düşmektedir. Söz gelimi 3 gün kiraladığınızda günlük 150 TL ödemeniz gerekiyorken 1 yıllık kiralama yaptığınızda günlük 70-80 TL'ye araç kiralamış olursunuz. Ayrıca normal şartlarda araba sahibi olduğunuzda yıl içerisinde ödemeniz gereken bakım ücretlerini de ödemeniz gerek kalmıyor. 

Yıllık Araç Kiralamak Nasıl Daha Ucuza Geliyor?

Yıllık araba kiralamanın avantajlı olması fikri size tuhaf gelmiş olabilir. Ancak aşağıda bir aracın yıllık masraflarını gösteren çizelgeye göz attığınızda nasıl bir tasarruf yapabileceğinizi görebilirsiniz. Yıllık araç kiralama yaptığınızda aşağıdaki masrafları ödemiyor olacaksınız.

Yıllık Lastik Değişimi (yaz ve kış lastikleri) = 1.800 TL
Yıllık Akü Değişimi = 350 TL
Yıllık Buji Değişimi (6 ayda bir değişmelidir) = 200+200= 400 TL
Yıllık Yürüyen Aksam Bakımı = 600 TL
Yıllık Jant Değişimi (2 yılda bir değişmeli) 1600/2 = 800 TL
Yıllık Amortisör Değişimi = 550 TL
Yıllık Motor Bakımı (Yılda 2 kere) = 500 x 2 = 1.000 TL
Yıllık Balata Değişimi (3 ayda bir değişmeli) = 300 x 4 = 1.200 TL
 Yıllık Şanzıman Bakımı (Yılda 2 kere) = 300 x 2 = 600 TL
 Yıllık Vergi ve Sigorta Masrafı = 6 aylık vergi = 500 x 2= 1000 + 1600 Sigorta +2000 kasko = 4.600 TL

 Sahip olduğunuz arabanın masrafı yıllık ortalama 11.900 TL'dir.

Günümüzde ortalama bir otomobil satın almanın bedeli 100 bin TL'yi aşabilmektedir. Yıllık masraflar da hesaba katıldığında araç sahibi olmak her yıl daha da zor hale gelmektedir. Üstelik kaza gibi durumlarda araçların binlerce lira masrafı çıkabilmekte ve bazen haftalarca araçsız kalma durumu yaşanabilmektedir. Oysa yıllık araç kiraladığınızda bu masrafların hiçbiriyle uğraşmak zorunda kalmaz ve kaza gibi istenmeyen durumlarda size verilecek farklı bir araçla yolunuza devam eder, beklemek zorunda kalmazsınız. 
Whatsapp Telefon